Amandanominasjonene 2017: Rekord for Kongens nei

Amandakomiteen og juryleder Erlend Loe offentliggjorde i dag på en pressekonferanse i Oslo nominasjonene for den norske filmprisen Amanda 2017.

Erik Poppes Kongens nei fikk flest nominasjoner. Med 12 nominasjoner i 11 kategorier er dette ny rekord i Amanda-sammenheng. Kongens nei overgår dermed Max Manus, som i 2009 var nominert i 10 kategorier.

Den nasjonale filmprisen Amanda deles for 33. gang ut lørdag 19. august i Scandic Maritim Hall i Haugesund. Prisutdelingen sendes på TV 2 og produseres av Rubicon TV. Programleder er Pia Tjelta.

Amandaprisutdelingen er en del av Den 45. norske filmfestivalen i Haugesund som arrangeres i perioden 19.–25. august. I år var det totalt 33 langfilmer med i konkurransen, hvorav 12 er dokumentarer og 8 barnefilmer.

Den norske filmfestivalen og Amandakomiteen er stolte av å presentere årets nominasjoner:

Beste norske kinofilm
Børning 2 – Produsenter Marcus Brodersen og John M. Jacobsen for Filmkameratene, regi Hallvard Bræin
Dyrene i Hakkebakkeskogen – Produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen
Kongens nei – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi Erik Poppe

Beste barnefilm
Dyrene i Hakkebakkeskogen – Produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen
Snekker Andersen og Julenissen – Produsenter Are Heidenstrøm og Martin Sundland for Fantefilm, regi Terje Rangnes
Tungeskjærerne – Produsent Ingvil Giske for Medieoperatørene, regi Solveig Melkeraaen

Beste regi
Erik Poppe – Kongens nei
Izer Aliu – Fluefangeren
Kim Hiorthøy – The Rules for Everything

Beste kvinnelige skuespiller
Ruby Dagnall – Rosemari
Tuva Novotny – Rosemari
Tindra Hillestad Pack – The Rules for Everything

Beste mannlige skuespiller
Anders Baasmo Christiansen – Hoggeren
Jesper Christensen – Kongens nei
Kristoffer Joner – Hjertestart

Beste kvinnelige birolle
Gisken Armand ­– Gilberts grusomme hevn
Kjersti Tveterås – Løvekvinnen
Sarah Francesca Brænne – The Rules for Everything

Beste mannlige birolle
Anders Baasmo Christiansen – Kongens nei
Bjarne Syversen og Terje Syversen – Hoggeren
Karl Markovics – Kongens nei

Beste filmmanus
Hilde Susan Jægtnes, Jorge Camacho og Arild Andresen – Hjertestart
Harald Rosenløw Eeg og Jan Trygve Røyneland – Kongens nei
Izer Aliu – Fluefangeren

Beste foto
Øystein Mamen – The Rules for Everything
Nils Eilif Bremdal – Fluefangeren
John Christian Rosenlund – Kongens nei

Beste produksjonsdesign/scenografi
Karl Júlíusson – Løvekvinnen
Maria Ducasse – The Rules for Everything
Peter Bävman – Kongens nei

Beste visuelle effekter
Torgeir Busch, Ivar André Rystad og Lars Erik Hansen – Børning 2
Álvaro Alonso Lomba – Dyrene i Hakkebakkeskogen
Arne Kaupang – Kongens nei

Beste musikk
Gaute Storaas – Dyrene i Hakkebakkeskogen
Johan Söderqvist – Kongens nei
Kim Hiorthøy – The Rules for Everything

Beste klipp
Einar Egeland – Kongens nei
Even Sigstad – Supervention 2
Robert Stengård – Barneraneren

Beste lyddesign
Petter Fladeby og Vidar Grande – Børning 2
Baard H. Ingebretsen og Tormod Ringnes – Dyrene i Hakkebakkeskogen
Christian Schaanning – Kongens nei

Beste kortfilm
Fanny – regi Halfdan Ullmann Tøndel, produsent Andrea Berentsen Ottmar for Frokost film
Min søster – regi Liv Joelle Barbosa Blad, produsent Nina Maria Barbosa Blad for Barbosa Blad Film
The Absence of Eddy Table – regi Rune Spaans, produsent Eric Vogel for Tordenfilm

Beste dokumentarfilm
69 minutter av 86 dager – regi Egil Håskjold Larsen, produsent Tone Grøttjord-Glenne for Sant & Usant
Nowhere to Hideregi Zaradasht Ahmed, produsent Mette Cheng Munthe-Kaas for Ten Thousand Images
Tungeskjærerne – regi Solveig Melkeraaen, produsent Ingvil Giske for Medieoperatørene

Beste utenlandske kinofilm
Arrival – regi Denis Villeneuve, distributør United International Pictures
Jeg, Daniel Blake – regi Ken Loach, distributør Norsk Filmdistribusjon
La La Land – regi Damien Chazelle, distributør Nordisk Film Distribusjon
Manchester by the Sea – regi Kenneth Lonergan, distributør United International Pictures
Moonlight – regi Barry Jenkins, distributør Selmer Media

I tillegg deles Amandakomiteens Gullklapper og Amandakomiteens Ærespris ut samt Folkets Amanda (publikumsavstemning). Til sammen skal det deles ut 20 priser.

Amandajuryene 2017:

Jury for Beste norske kinofilm, barnefilm, regi, manus og skuespillerpriser
Erlend Loe, juryleder
Yngvild Sve Flikke, regissør
Petter Rosenlund, manusforfatter
Pål Røed, produsent
Lars Fuglevik, programsjef
Jakob Oftebro, skuespiller

Jury for Beste foto, produksjonsdesign/scenografi, visuelle effekter, musikk, klipp og lyddesign
Erlend Loe, juryleder
Pål Røed, produsent
Ingar Pedersen, lyddesigner
Ingrid Mæhre, klipper
Petter Holmern Halvorsen, filmfotograf

Jury for Beste dokumentarfilm
Hilde Skofteland, produsent
Kenneth Elvebakk, regissør
Gunhild Asting, dokumentarfilmskaper

Jury for Beste kortfilm
Jon Iversen, daglig leder Norsk filmklubbforbund
Silje Hopland Eik, produsent
Anne Haugsgjerd, regissør
Inge-Lise Langfeldt, professor og hovedlærer for klippelinjen på Filmskolen

Jury for Beste utenlandske kinofilm
Juryleder Jørgen Søderberg Jansen, Fredrikstad kino
Stein Sørensen, Bergen kino
Kristin Kildal, Rana kino
Øystein Simonsen, Tysvær kino
Hanne Jacobsen, Bømlo kino

Filmene som ble vurdert:

Spillefilm
Børning 2, regi Hallvard Bræin
Cave, regi Henrik Martin Dahlsbakken
Det norske hus, regi Jan Vardøen
DRIB, regi: Kristoffer Borgli
Fluefangeren, regi Izer Aliu
Fra balkongen, regi Ole Giæver
Hjertestart, regi Arild Andresen
Hoggeren, regi Jorunn Myklebust Syversen
Kings Bay, regi Stig Svendsen
Kongens nei, regi Erik Poppe
Lyst, regi Severin Eskeland
Løvekvinnen, regi Vibeke Idsøe
Rosemari, regi Sara Johnsen
The Rules for Everything, regi Kim Hiorthøy

Barnefilm
Dyrene i Hakkebakkeskogen, regi Rasmus A. Sivertsen
Gilberts grusomme hevn, regi Hanne Larsen
Gråtass gir gass, regi Peder Hamdahl Næss
Gråtass redder gården, regi Peder Hamdahl Næss
Karsten og Petra – ut på tur, regi Arne Lindtner Næss
Oskars Amerika, regi Torfinn Iversen
Snekker Andersen og Julenissen, regi Terje Rangnes
Trio – jakten på Olavsskrinet, regi Eva Dahr

Dokumentarfilm
Barndom, regi Margreth Olin
Barneraneren, regi Jon Haukeland
Dødsårsak: Ukjent, regi Anniken Hoel
Ishavsblod, regi Trude Berge Ottersen, Gry Elisabeth Mortensen
Kampen om fjordane, regi Vigdis Nielsen
Karenina & I, regi Tommaso Mottola
Kvar song ei soge, regi: Aaslaug Vaa
Magnus, regi Benjamin Ree
Med hjertet i dansen, regi Erlend E. Mo, Victor Kossakovsky, Hanna Heilborn
Marcus & Martinus – Sammen om drømmen, regi Daniel Fahre
Supervention 2, regi Even Sigstad, Filip Christensen, Jan Petter Aarskog, Lasse Nyhaugen
Tungeskjærerne, regi Solveig Melkeraaen

Om Amandaprisen

Den nasjonale filmprisen Amanda er innstiftet for å øke kvaliteten på og fremme interessen for norske kinofilmer og kortfilmer beregnet på offentlig fremvisning. Den ble delt ut første gang i 1985. Prisen består av en statue i bronse utformet av billedhuggeren Kristian Kvakland, samt et diplom. Amanda arrangeres av Den norske filmfestivalen AS i samarbeid med Norsk filminstitutt.

Amandakomiteen

Arbeidet med Amanda ledes av Amandakomiteen som er oppnevnt av styret i Den norske filmfestivalen AS. Oversikt over Amandakomiteens medlemmer finnes på: https://filmfestivalen.no/amandas-reglement/