Her er årets Amanda-nominerte

17. juni 2020

Amandakomitéen og Amandajuryen offentliggjorde i dag nominasjonene for den norske filmprisen Amanda 2020 på en pressekonferanse i Oslo.

Den nasjonale filmprisen Amanda deles ut for 36. gang fredag 14. august i Festiviteten i Haugesund.

Selve prisutdelingen i Haugesund ledes av Odd-Magnus Williamson, og NRK feirer norsk film med Amanda-sending fra Marienlyst. Her vil Mona B. Riise og et panel fra Kulturstripa følge og kommentere utdelingen direkte, både på NRK2 og NRK P2. De som ønsker å følge hele showet i Haugesund direkte minutt for minutt, kan gjøre dette på nrk.no.

Amandaprisutdelingen er en del av Den 48. norske filmfestivalen i Haugesund, som arrangeres i perioden 14.– 21. august.

I år var det totalt 25 langfilmer med i konkurransen, hvorav 5 er dokumentarer og 9 er barnefilmer. Flest nominasjoner har Dag Johan Haugeruds “Barn” fått med hele 10 nominasjoner. Maria Sødahls “Håp” kan skilte med 8 nominasjoner. Ellers har Ingvild Søderlinds debutfilm “Alle utlendinger har lukka gardiner” og Jorunn Myklebust Syversens “Disco” fått 5 nominasjoner hver.

Den norske filmfestivalen og Amandakomitéen er stolte av å presentere årets nominasjoner:

Beste norske kinofilm:

  • «Barn» (regi Dag Johan Haugerud, produsent Yngve Sæther)
  • «Håp» (regi Maria Sødahl, produsent Thomas Robsahm)
  • «Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste regi:

  • Dag Johan Haugerud for «Barn»
  • Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»
  • Maria Sødahl for «Håp»

Beste mannlige skuespiller:

  • Jan Gunnar Røise for «Barn»
  • Herbert Nordrum for «Fjols til fjells»
  • Stellan Skarsgård for «Håp»

Beste kvinnelige skuespiller:

  • Henriette Steenstrup for «Barn»
  • Josefine Frida for «Disco»
  • Andrea Bræin Hovig for «Håp»

Beste mannlige birolle:

  • Jonatan Rodriguez for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Thorbjørn Harr for «Barn»
  • Alexander Scheer for «Spionen»

Beste kvinnelige birolle:

  • Yngvild Støen Grotmol for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Gjertrud L. Jynge for «Håp»
  • Ingvild Holthe Bygdnes for «Tunnelen»

Beste barnefilm:

  • «Askeladden – I Soria Moria slott» (regi Mikkel Brænne Sandemose, produsent Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal)
  • «Flukten over grensen» (regi Johanne Helgeland, produsent Cornelia Boysen)
  • «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant» (regi Rasmus A. Sivertsen og Marit Moum Aune, produsent Eirik Smidesang Slåen, Heidi Palm Sandberg og Ove Heiborg)

Beste dokumentarfilm:

  • «Alt det jeg er» (regi Tone Grøttjord-Glenne, produsent Anita Rehoff Larsen)
  • «iHuman» (regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie)
  • «Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste filmmanus:

  • Dag Johan Haugerud for «Barn»
  • Maria Sødahl for «Håp»
  • Maja Lunde for «Flukten over grensen»

Beste utenlandske kinofilm:

  • Joker, (regi Todd Phillips, distributør SF Studios Norway)
  • Once Upon a Time… In Hollywood (regi Quentin Tarantino, distributør SF Studios Norway)
  • Parasitt (regi Bong Joon-ho, distributør Arthaus)

 Beste kortfilm:

  • De berørte (produsent Stine Blichfeldt, regi Rikke Gregersen)
  • The Manila Lover (produsent Lotte Sandbu og Nina Barbosa Blad, regi Johanna Pyykkö)
  • Menneskets opprinnelse (produsent Merete Korsberg, regi Pjotr Sapegin)

Beste originalmusikk:

  • Ginge Anvik for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Peder Kjellsby og Arnaud Fleurent-Didier for «Barn»
  • Marcus Paus for «Torden»

Beste produksjonsdesign/scenografi:

  • Ragnhild Juliane Sletta for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Merete Bostrøm for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Jørgen Stangebye Larsen for «Håp»

Beste lyddesign:

  • Yvonne Stenberg for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Gisle Tveito for «Barn»
  • Svein-Ketil Bjøntegård og Johan Rasmus Pram for «Disco»

Beste maske/sminke:

  • Asta Hafthorsdottir for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Teamet bak Disco, v/Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»
  • Siw Järbyn for «Spionen»

Beste foto:

  • Øystein Mamen for «Barn»
  • Marius Matzow Gulbrandsen for «Disco»
  • Manuel Alberto Claro for «Håp»

Beste visuelle effekter:

  • Stephen Coren og Bert Deruyck for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Henrik Dyrkorn for «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant»
  • Stephen Coren og Arne Kaupang for «Torden»

Beste klipp:

  • Christoffer Heie for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Jens Christian Fodstad for «Barn»
  • Helge Billing og Michal Leszczylowski for «Selvportrett»

Beste kostyme:

  • Isabella Leikanger Mork for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Karen Fabritius Gram for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Ulrika Sjölin for «Spionen»